FAQ

Czym kierować się przy wyborze fotografa ślubnego?

Podstawowym kryterium, którymi warto się kierować to Wasz gust. Fotografów jest bardzo wielu, lecz zdjęcia każdego różnią się od siebie. Każdy prezentuje inny styl, preferuje inną formę pracy.
Fotografa powinna charakteryzować otwartość na ludzi. Ważnym elementem jest to, abyście z fotografem nadawali na „tych samych falach”. Tylko wtedy będziecie mogli poczuć się swobodnie i nieskrępowanie, a wówczas Wasze zdjęcia będą naturalne i pełne pozytywnych emocji.
Zainteresowane współpracą pary zapraszam najpierw na niezobowiązujące spotkanie, na którym możemy lepiej się poznać i rozważyć wspólną współpracę. Myślę, że dobrym sprawdzianem wspólnej współpracy jest wcześniejsza sesja narzeczeńska.

Jak wygląda Twoja praca w dniu ślubu?

Reportaż ślubny obejmuje zazwyczaj cały dzień, począwszy od przygotowań, przez błogosławieństwo, ceremonię ślubną, aż po wesele. W dniu Waszego ślubu jestem reporterem – dokumentuję Was oraz otaczający świat taki jaki jest. Bazuję na sytuacjach zastanych. Postaram się być z boku, ale jednocześnie udokumentować wszystkie ważne chwile z poszczególnych etapów Waszego dnia. Podczas reportażu staram się zwracać uwagę również na detale.

Na jakim sprzęcie pracujesz i co w przypadku awarii aparatu?

Używam dwóch, jednych z najlepszych na rynku, pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych marki Nikon. Posiadam zestaw bardzo jasnych obiektywów, które idealnie współpracują z moim body.
Podczas reportażu ślubnego, na wypadek awarii sprzętu, jestem wyposażona w dodatkową lustrzankę, obiektywy oraz lampę błyskową. Staram się korzystać ze światła zastanego, a lampy używać jedynie tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Posiadam również dodatkowe akumulatory i karty pamięci.

Czy posiadasz zezwolenie na wykonywanie zdjęć w kościele?

Posiadam stosowane upoważnienia na fotografowanie podczas Liturgii Sakramentu Małżeństwa wydane przez Diecezję Toruńską.

Co należy zrobić, aby zarezerwować interesujący nas termin?

Wstępnie mogę przytrzymać termin na 2-3 dni. Rezerwacja terminu następuje jednak w chwili podpisania umowy.

Kiedy rozliczamy się za usługę?

Zazwyczaj pobieram niewielki zadatek podczas podpisania umowy, a ostatecznie rozliczamy się, gdy skończę edycję zdjęć, przy odbiorze fotografii.

Które zdjęcia poddawane są obróbce cyfrowej?

Wszystkie zdjęcia, które otrzymacie poddane są obróbce w programach graficznych. Skupiam się wówczas na kadrze, kolorach, nasyceniu, kontraście oraz przyciemnieniu lub rozjaśnieniu wybranych partii zdjęcia. Usunę również chwilowe defekty z sukienki czy z twarzy w bliskich kadrach, ale nie ukryję Waszych rysów twarzy pod warstwą Photoshopa 🙂 Chcę by Wasze zdjęcia były naturalne i tego się trzymam.

Czy oddajesz pozostałe, nieobrobione zdjęcia?

Nie. Do mojej pracy nie należy tylko wciśnięcie spustu migawki aparatu 🙂 Do tego, aby oddawany Wam materiał był ciekawy i interesujący, potrzebna jest staranna selekcja fotografii, a później jej obróbka graficzna. To należy do obowiązków fotografa i za to fotograf dostaje wynagrodzenie 🙂 Kadry powstałe podczas pracy nad reportażem ślubnym wielokrotnie są podobne. Nudne byłoby oglądanie wielu podobnych ujęć, na którym ktoś ma zamknięte oczy, a na innym ktoś wszedł w kadr. Zamawiając reportaż ślubny, zamawiacie u mnie zestaw zdjęć, który będzie dokumentował wszystkie ważne chwile z Waszej uroczystości, a nie każdy, czasem nieudany kadr, powstały podczas tworzenia dla Was pamiątki.

Czy fotografujesz na poprawinach?

Zazwyczaj nie. Goście na poprawinach zazwyczaj są zmęczeni kamerzystą i fotografem oraz mając „syndrom dnia poprzedniego” często niechętnie współpracują i uciekają przed aparatem 🙂 To czas, aby na spokojnie powspominać to, co się działo. To zazwyczaj czas na relaks i odpoczynek w gronie najbliższych. Jeśli jednak bardzo Wam na takich zdjęciach zależy – warto, abyście powiedzieli mi o tym.

Czy zaproszeni goście mogą wykonywać zdjęcia na uroczystości?

Jasne, że tak! Nie ma nic przeciwko, jeśli nie będą przeszkadzać mi w pracy. W innym razie musicie liczyć się z tym, że mogą znaleźć się w kadrze.

Kiedy lepiej wykonać sesję w plenerze?

W dniu ślubu często Młode Pary są spięte i warto poświęcić na plener inny dzień, w którym będziecie mogli „wyluzować”. Innego dnia będziemy również mieli więcej czasu na zdjęcia i nie będziecie musieli martwić się o stan Waszych ubrań. Będziecie mogli swobodniej usiąść etc.
Preferuję zdjęcia plenerowe w tygodniu po ślubie, gdy jesteście już zrelaksowani lecz nadal żywe są w Was pozytywne wspomnienia z uroczystości.

Czy możesz wykonać sesję poślubną w studio?

Nie mam potrzeby korzystać ze studia fotograficznego. Wolę wykorzystywać piękne miejsca w plenerze, niż fotografować na sztucznych tłach.

Kto proponuje miejsce, w którym odbędzie się sesja plenerowa?

Jeśli chcielibyście zrobić zdjęcia w miejscu, które darzycie specjalnym sentymentem, w miejscu, które jest dla Was ważne – nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli jednak nie macie pomysłów, na pewno razem wybierzemy fajne miejsce na plener, tak aby zdjęcia nie były monotonne i nudne.

Jak powinniśmy przygotować się do sesji w plenerze?

Na plener zabierzcie ze sobą dużą dawke pozytywnej energii i dobrego humoru – to najważniejsze. Zachęcam Was, abyście w dniu sesji byli zadbani i piękni jak w dniu swojego ślubu. Fryzura nie musi być upięta przez fryzjera – fajnie wygląda, gdy jest naturalna. Jeśli jednak zależy Wam na tym, by wyjść na zdjęciach najkorzystniej, to wskazany jest makijaż. Zachęcam do tego, by również w dniu sesji plenerowej skorzystać z usług sprawdzonej wizażystki.
Dobrze będzie, jeśli zabierzecie ze sobą wygodne obuwie na przebranie 🙂

Czy udzielasz dodatkowych wskazówek Młodej Parze jak przygotować się do zdjęć reporterskich?

Tak, po podpisaniu umowy, przed terminem ślubu Młoda Para otrzymuje ode mnie na e-mail plik PDF z poradami i wskazówkami dotyczącymi naszej współpracy podczas ślubu i uroczystości wesela.